
ЗУБ ДАЮ – я там завтра буду!
ЧОМУ Я І ПРО ЦЕ
Громадський активізм та мрія про викладацьку практику привели мене в молодіжну політику. Тож оскільки за освітою я філологиня/літераторознавиця, то одними з перших інструментів вивчення та взаємодії з ЦА для мене були саме читацькі інтереси молоді, текстові та візуальні наративи. Свого часу також мала нагоду працювати в літературно-мистецькій агенції, книжковому видавництві, організовувати з колегами міжнародні літературно-книжкові події, а,отже, і вчити ЦА працювати зі смислами. З огляду на цей досвід, пропоную вам свій суб’єктивний бліцогляд програми Х ювілейного Книжкового Арсеналу з точки зору молодіжної та соціальної роботи. Досвід КА, на мою думку, може знадобитися вам при плануванні проектів та прогнозуванні, розробці портрету ЦА та досліджені її запитів, середовищ, пошуку та залученні стейкхолдерів, розробці тренінгових сесій, розробці внутрішніх політик організацій/молодіжних центрів/МКДО, у комунікаційних кейсах. Не обіцяю бути лаконічною, але намагатимуся максимально ілюструвати свої слова прикладами з програми Арсеналу.
ТОЧКИ ДОТИКУ
Звісно, можна мільйон разів чути/казати про точки дотику Мінмолодьспорту та Мінкульту, молодіжних центрів та культурних центрів (без утотожнення, до речі!), компонент молодіжної роботи в закладах культури тергромад, а можна хоча б разочок прийти на Арсенал і вивчити детальніше чим живе світ Мінкульту, які стратегічні рухи відбуваються у цій галузі, самостійно скласти для себе картину світу, взяти собі на озброєння, знати як більш ефективно комунікувати з працівниками клубів, бібліотек про ймовірні партнерства.
Цьогоріч Х Книжковий Арсенал – це 261 подія, що відбудеться на 34 тис. м² історичної будівлі та на подвір’ї Мистецького арсеналу в Києві. Ювілейний Книжковий Арсенал стартує цієї середи, 23 червня. Партнерами ювілейного Книжкового Арсеналу є компанія Visa та Фонд Zagoriy Foundation, а письменницьку програму Сергія Жаданапідтримала компанія Uklon.
ВІДПОВІДІ, ЯКІ МОЖЕТЕ ОТРИМАТИ
Про що читають діти та підлітки? Як письменники/дизайнери/видавці/літагенти/книжкові менеджери працюють з молодіжною ЦА? Чому візуальний контент – це іноді половина справи? Як держава працює з молодіжною ЦА на зрізі культурних продуктів?
ДЛЯ ЧОГО ВЗАГАЛІ ІТИ ТУДИ?
Поєднання різних підходів, вивчення досвіду експертів у суміжних галузях (ЦА збігається дуже часто), залучення нових інструментів та методик у роботі з молоддю з урахуванням таргетингу її захоплень. І не смійте мені казати про молодь, яка не читає! Просто погляньте принагідно на, як мінімум, кількісні показники молодіжної аудиторії книгарень, Форуму видавців, Книжкового Арсеналу тощо.
– По жанрах: дискусійні платформи, лекторії, тренінги, ярмаркове, вебінари, містична гра-мандрівка, експертні коментування, відкритий діалог, TED, рев’ю,- програму варто вивчити вже хоча б заради форматів у скарбничку «грибника».
– Цікаві лоти видавництва Українського Католицького Університету.
– Партнерства: медіа, видавці, письменники, культ менеджери, міжнародка.
– Власне міжнародка: Національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні, стенд Міжнародного фонду Відродження, Чеський центр у Києві, Австрійський культурний форум, Посольство держави Ізраїль в Україні і т д.
– Спеціальна підліткова програма (щоб мати приклади, ілюстрації, бути в культурному контексті з ЦА), бізнес-програма (щоб запастися інструментами), про комікси і фантастику (щоб бути в темі).
– Розуміння історії та культури, політичного процесу та контекстів, міжкультурний діалог
– Трансмедійний сторітелінг, якого нам суперчасто бракує в молодіжній роботі (до речі, відпишіться в коментарях, якщо маєте гарні приклади в молодіжній політиці).
– Кейси та інструменти соціальної роботи (наприклад, читання за книгою Маріанни Дюбюк «Я не твоя мама», Видавництво Старого Лева).
– Українські та перекладені комікси, майстерки зі створення коміксів, дизайн
– Сучасна історія та аналітика простими словами, переосмислення відомих епізодів.
– Пожвавити свою мову гарними словами, конструкціями з багатьох тем.
– Арт проекти та підходи, що надихають на візуальну складову в молодіжній роботі.
– Вчитися застосовувати та міксувати різні формати взаємодії з аудиторією.
КА без перебільшення можна сміливо називати одним з потужних та доступних дискусійних майданчиків країни!
КА – це про широку багатосторонню матрицю партнерств: мистецтво заради мистецтва (чисте мистецтво), інститут менеджменту, держава, приватний сектор, міжнародні донори та партнери, медіа, читацькі середовища.
РЕКОМЕНДУЮ МОЛПРАЦІВНИКАМ/-ИЦЯМ
Нове. Хто стежив/помітив вихід у світ нової благодійної фундації, можете сміливо приходити знайомитися з директоркою Zagoriy Foundation Євгенією Мазуренко на Дискусію «Сучасне книговидання і роль у ньому приватних донорів»
НПВ – Круглий стіл «Роль ветеранської літератури у протидії смисловій війні РФ проти України». Один з оргів: Міністерство у справах ветеранів України
Спорт+література=супер здоровий спосіб життя!
-«Вперед і вгору»: інтерактивна презентація лінійки дитячих книжок про спорт: Юрія і Тетяни Гайдай «Швидконіжка і дуже велосипедна пригода» та Олесі Кешелі-Ісак «Непосидючка, який любив бігати»
– Презентація книжки легенди спортивної журналістики Юхима Шаїнського «Легенди спорту» до 30-річчя Національного олімпійського комітету України. Серед учасників заявлено Міністра молоді та спорту України Вадима Гутцайта та олімпійського чемпіона Сергія Бубку
Мінкультівсько-стратегічне:
– Презентація «Стратегія розвитку читання 2021–2025: подальші кроки» (Міністр культури Олександр Ткаченко, політик Микита Потураєв та ін)
– Відкритий діалог «Як пройти в бібліотеку? Відверто ПРО#читання» (Українська біблотечнаасоціація)
Гендерні студії:
– Показ фільму «Жінки, що грають в ігри» (Український інститут, ООН Жінки в Україні)
– Перформанс «Про що вона мовчить»: десакралізація мовчання (збірка – голоси жінок, які наважилися розповісти свою особисту історію, аби інші також перестали мовчати+на друк збирали спільнокоштом)
Ненасильницьке – Презентація «Поговоримо про згоду. Про те, як навчитися казати “ні”, коли говорити “так” і про все, що між ними»
Інклюзія – Презентація «Інклюзивна література в Україні» Інклюзивним видавництвомДивоГра+ТОВ “Видавничий центр «12» (ніколи раніше не чула, що таке буває!)
Батьківство – це теж наша тема:
– Презентація «Як не збожеволіти від батьківства і чи допоможуть у цьому книжки?» за участі Зої Литвин (голова ГС «Освіторія», засновниця премії для вчителів-новаторів Global Teacher Prize Ukraine) та Катерини Гольцберг (дитяча і сімейна психологиня, президентка Асоціації психологів)
– Розмова «У тебе буде братик чи сестра. Як підготувати дитину до того, що мама скоро народить?» за книжкою Саші Войцехівської «Марусині важливі справи» від видавництва «Наш формат», в якому я часто скупляюся літературою для саморозвитку
– Презентація книжки Анастасії Дьякової та Аліни Касілової «Діти та батьки в інтернеті: путівник для безпечної подорожі» , де серед учасників зазначено Уповноваженого Президента України з прав дитини Миколу Кулебу
– Вічна цінність: життя в просторі без насильства. Спеціальна програма Ірини Славінської «Сімейні цінності»
Про/для підлітків – Вебінар «Нам не давали інструкції: Q&A про ментальне здоров’я для підлітків». Спеціальна підліткова програма «Просто цікаво, що буде в кінці»
Про вплив:
–Дискусія «Як мода та бренди впливають на розвиток суспільства та піднімають суспільно важливі теми: від екоспоживання до бодіпозитиву»
–Дискусія «Критичне мислення на захисті відкритого суспільства: як протидіяти пропаганді?» (Міжнародний фонд «Відродження»+участь Оксани Забужко=феєрія)
-Дискусія «Як протидіяти маніпуляціям» за участі Лариси Денисенко (письменниця, правозахисниця) та Ірини Славінської (журналістка, ведуча).
Політика – «Залізна Леді» Литви і справжня подруга України: презентація книжки Дайви Ульбінайте «Велика президентка маленької країни. Історія Далі Грибаускайте»(експрезидентка Литви Даля Грибаускайте, Яніна Соколова, Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба)
Автограф-сесії отут: https://cutt.ly/0n97wSa
Розклад подій: https://cutt.ly/un947NH
Важливо!
Квитки на Х Книжковий Арсенал у продажу з 8 червня і лише онлайн. Вони продаватимуться послотово і даватимуть відвідувачам змогу увійти на Фестиваль лише в окремий часовий проміжок окремого дня. Перебувати на Книжковому Арсеналі можна без обмеження часу.
Час роботи Фестивалю подовжено — з 9 години ранку до 22 вечора. З 9 до 10 ранку — година вільного відвідування для пенсіонерів. Увесь інший час безкоштовний доступ на Книжковий Арсенал мають люди з інвалідністю, діти віком до 12 років, ветерани АТО і власники карток ІСОМ — усі фестивальні дні в будь який-слот.