Перейти до контенту
Головна / Без рубрики / Молодіжний Центр-Острів У Фінляндії: Платні Послуги, Знак Якості Ради Європи, 17% Бюджету Від Міносвіти

Молодіжний Центр-Острів У Фінляндії: Платні Послуги, Знак Якості Ради Європи, 17% Бюджету Від Міносвіти

Влітку 2019 року у нашої команди молодіжних працівниць з України була можливість пройти навчання у Фінляндії. Візит відбувся в рамках проєкту “Переосмислення визнання”, який реалізується за підтримки Програми Erasmus+ Європейського Союзу.  Партнерами проєкту є організації-учасниці з Вірменії, Молдови, Грузії, Литви, Ірландії, Фінляндії та України. Партнером та організатором від України є Центр кращого Інтернету.

Тренінговий курс щодо розробки та використання відкритих цифрових бейджів для визнання неформальної освіти проходив у Молодіжному центрі Marttinen. І ми змогли дослідити та відчути атмосферу фінського молодіжного центру. А також взяли інтерв’ю у спеціаліста з міжнародної співпраці центру Antti Korhonen.

Коротко про Фінляндію та Молодіжний центр Marttinen

У Фінляндії, з населенням менш ніж 6 мільйонів, є 9 національних молодіжних центрів і один, 10-й, який виступає суб’єктом прийняття політичних рішень та чимсь на кшталт парасолькової організації, яка допомагає іншим центрам. Кожен з центрів має свою специфіку і сферу відповідальності. Державна частка фінансування цих центрів від 15 до 30% бюджету центру. Це залежить від величини центру та кількості молоді, з якими працює центр. Найбільший з них охоплює 70 000 молоді щороку.

Одним з таких національних центрів є Мартінен (муніципалітет Віррат, в годині їзди від Тампере).

Мартінен позиціює себе як центр пригодницької педагогіки й молодіжної роботи. Він сповідує два основні принципи: інклюзія (в широкому розумінні: наприклад, пограти в гольф на території Мартінена може будь-хто, хто приїхав сюди, хоча на загал це досить закритий клуб і дороге задоволення) та екологія (вони мають знак якості продуктів – «органік фуд», сортують сміття, а також на території Мартінена не можна палити).

Мартінен – молодіжний центр-острів. З усіх боків він оточений одним з тисячі фінських озер. А ще лісом і полями. І молодіжний центр сповна використовує наявний природний ресурс. Також на території центру розташоване традиційне село, яке діє як літній музей, де проводять екскурсії, майстер-класи, квести та інші активності для молоді й не тільки. Кожен будиночок на території центру має власну сауну. Окрім того, тут є ще дві загальних сауни. Вони слугують місцем спільного проведення часу групи, де грають в ігри, спілкуються, співають, а не тільки паряться.

Тут можна покататися на лодках, покупатися (і фіни купаються навіть при 11-13⁰С), є невеликий мотузковий майданчик. Теніс, кімната-скалодром, ходулі, пригунці та інші засоби для організації рухливих ігр та активностей на свіжому повітрі і в приміщенні. В навколишньому лісі проводять квести та різні активності для утворення команд.

Мартінен існує вже 25 років. У 2018 р. Мартінен «обслужив» 29 000 молоді, серед них представники 100  шкіл з усієї Фінляндії. Всі послуги в рамках молодіжної роботи для молоді надаються безкоштовно. Для зміни навіть інфраструктури тут залучають молодь. Наприклад, нова сауна була спроєктована студентом-архітектором. Як кажуть співробітники центру «Якщо ми щось впроваджуємо або змінюємо, ми намагаємось залучити молодь». Всі молодіжні заходи містять педагогічний вплив на молодь.

Основне завдання працювати з маленькими місцевими муніципалітетами та неурядовими організаціями, які не можуть фасилітувати певні активності, бо в них нема відповідних спеціалістів. Це здешевлює молодіжну роботу.

Власник Мартінена місто Віррат.

Інтерв’ю зі спеціалістом з міжнародної співпраці Молодіжного центру Мартінен Antti Korhonen.

  • В Україні останні 2 роки відбувається бум з відкриття молодіжних центрів та просторів. І нам цікаво дізнатись про успішний досвід інших країн в цьому напрямку. У зв’язку з цим маємо до Вас, Анті, декілька питань. Мартінен – це один з 9 національних центрів Фінляндії?

Так, ми маємо 9 національних молодіжних центрів. Вони записані в законі, Молодіжний пакт, як ми його називаємо. Тобто ми легітимізовані. Ми працюємо безпосередньо з молоддю, але і маємо можливість впливати на формування політики. Тобто національний центр —  це центр який спілкується з міністерством та іншими відповідальними структурами за формування молодіжної політики на політичному рівні. Також ми надаємо підтримку меншим організаціям як методичну, так і практичну, які не мають тих можливостей, які є в нас.

  • Як здійснюється Ваша співпраця з міністерством? Хто вас фінансує?

Ми є національним центром і підпорядковуємось одночасно міністерству освіти та місту Віррат. Міністерство дає нам 17% нашого бюджету —  це кошти які виділяє міністерство на постійній основі. Відсоток фінансування від міністерства залежить від кількості молоді з якою працює центр. Ми працюємо з 28 тис. молодих людей. Про всі наші молодіжні заходи, які проводяться Молодіжним центром, ми повідомляємо/інформуємо міністерство. Окрім того ми можемо подаватись з різними проєктами на конкурси від міністерства і це будуть додаткові кошти на нашу діяльність.

40% фінансування виділяє муніципалітет Віррат, якому безпосередньо належить Мартінен. Ці гроші йдуть на утримання традиційного села та на фінансування роботи з місцевою молоддю та реалізацію місцевих проєктів.

Окрім того ми подаємось на різні європейські проєкти та заробляємо самостійно.

  • Які платні послуги Ви надаєте? І хто визначає, які саме послуги і в якому об’ємі Ви можете надавати?

Ми неприбуткова організація і всі платні послуги є засобом для покращення можливостей, які мають молоді люди в центрі.

У нас в центрі можна проводити весілля, відзначати важливі як особисті дати, так і корпоративні. Проводимо екскурсії, тімбилдінги. Можна просто приїхати пожити, як в готелі, порибалити. Це все коштує дорожче ніж для молодіжних проєктів, але всі зароблені кошти ми відправляємо на молодіжну роботу. Всі наші заходи мають зв’язок з молодіжною роботою. Окрім, мабуть, весіль і ювілеїв.

  • А хто регулює перелік і об’єм платних послуг, які Ви можете надавати?

Ми самі регулюємо дане питання. Раніше міністерство дозволяло не більше ⅓, а тепер кажуть скільки хочеш. Навіть 50% може бути. Але, ми знаємо й усвідомлюємо, що потрібно зберігати баланс між заробітчанством і молодіжною роботою. Якщо ми перевищимо 50% в сторону не-молодіжної роботи, то в нас просто заберуть статус національного молодіжного центру. Тому ми завжди зберігаємо баланс. Бо не надавати платні послуги —  це неефективно для молодіжної роботи, і занадто захопитися —  теж. В першому випадку буде менше можливостей для якісної і сучасної молодіжної роботи, в другому —  вона взагалі може зникнути. Минулого року 76% наших заходів були безпосередньо пов’язані з молодіжною роботою

Ви – великий центр, який має своє обличчя і визнання. Навіщо Вам ще і знак якості Ради Європи?

Знак якості Ради Європи —  це про “ми можемо”, про випробування своїх можливостей та самооцінку власної діяльності, визнання на міжнародному рівні та розвиток. Це ще одна зірочка, яка говорить, що ми робимо якісну молодіжну роботу. Це про розвиток, прагнення змін і ставати кращими. І він дає плюси при пошуку і залученні нових коштів на молодіжні проєкти. Одна справа, коли ви спілкуєтесь як молодіжний центр з Віррату, інша, коли ви центр визнаний на міжнародному рівні.

Окрім того, ми хочемо рости на міжнародному рівні, кооперуватися, бути частиною процесів Ради Європи. Зараз ми маємо можливість сидіти за одним столом з Молодіжним форумом та впливати на загальноєвропейські процеси в молодіжній політиці

  • Як ви популяризуєте свою молодіжну діяльність і поширюєте інформацію про неї?

О, це просто. Про нас всі знають, бо, по-перше, ми давно існуємо, по-друге, для школярів є обов’язкові години позаурочної діяльності (20% навчального часу), яку вони мають здійснювати за межами школи. Тому школам вигідна співпраця з нами. Як на їхній території, так і з виїздом до нас. Плюс, місцеві громади часто не мають ресурсів та потрібного досвіду, тому запрошують нас.

  • Скільки співробітників Ви маєте?

Кількість працівників змінюється щороку відповідно до кількості й напрямку проєктів. У 2019 р. на постійній основі працює 17 працівників. Всього ж співробітників 25.  Але частина з них волонтери. Можете подаватись (посміхається). Бо наступного року треба буде.

  • Які напрямки роботи в молодіжному центрі? В чому специфіка?

Робота у нашому регіоні —  це робота з традиційними фінами. Кожна зупинка, яку Ви бачите по дорозі означає, що там живе дитина шкільного віку.  Тут живуть на великій відстані один від одного і це виклик для молодіжного працівника залучити місцеву молодь до різних заходів.

Ми привозимо до нас, бо тут є більше можливостей для проведення якісної роботи і організації заходу. Але і дуже багато їздимо по околицях і працюємо там, де молодь живе і навчається.

Три роки тому в Мартінені було започатковано напрям міжнародної молодіжної роботи. І тепер ми маємо 4-5 молодіжних обмінів та такі тренінги, як наш (мова про тренінг для молодіжних працівників з 7 країн Європи про цифрові відзнаки в молодіжній роботі в рамках проєкту «Переосмислення визнання»). Цього року з’явились групи китайців. Проте, 80% наших відвідувачів –  фіни.

  • Чи обов’язково треба мати диплом «молодіжного працівника» для роботи в національному молодіжному центрі?

У Фінляндії відсутня законодавча вимога мати якийсь стандартний диплом для роботи в молодіжному центрі.  Спеціалістів наймають відповідно до потреб конкретного центру та напрямків його діяльності. До кожного напрямку є свої вимоги і, звичайно, треба мати рекомендації. У нас, наприклад, працюють дипломовані спеціалісти з такими спеціальностями: community pedagogue, civic educator, sport educator (залишила англійською мовою аби не втратити сенс), соціальний педагог, молодіжний працівник.

Резюме з побаченого і почутого про молодіжну роботу у Фінляндії.

На мою думку є декілька важливих елементів, які сприяють якісній та активній молодіжній роботі у Фінляндії:

  • Наявність платних послуг в молодіжному центрі
  • Молодіжний центр як організація зазначений в законодавстві
  • Є державна підтримка, але відсутній тотальний контроль держави
  • Співпраця формальної освіти та молодіжної роботи, яка підтримується на офіційному рівні
  • Наявність простору для творчості для працівників молодіжних центрів та прагнення і можливість не боротись з будь-якими особливостями в поведінці та житті молодих людей, а прагнення створити умови для використання цих особливостей з користю для молодих людей і суспільства загалом.

Нагадаємо, що проєкт “Переосмислення визнання” (Reimagining Recognition) реалізується в період з грудня 2018 року до грудня 2020 року за підтримки Програми Erasmus+ Європейського Союзу. Проєкт має на меті розвивати спроможність організацій, що працюють з молоддю,  використовувати, просувати та впроваджувати відкриті цифрові бейджі для визнання та підтвердження неформальної освіти в країнах-учасницях проєкту.

Інші новини проєкту “Переосмислення визнання” :

У липні 2019 року Центр кращого Інтернету опублікував звіт дослідження визнання неформальної освіти в молодіжній сфері в Україні.

2-8 березня 2019 року делегація з України взяла участь у навчальному візиті, що проходив у м. Вільнюс (Литва)