Перейти до контенту
Головна / Без рубрики / Як молодіжна робота змінює громаду

Як молодіжна робота змінює громаду

МОЛОДІЖНИЙ ЦЕНТР «МЕКСИКА» (с. Максимільянівка, Мар’їнський район, Донецька область)




Максимільянівка
Село Максимільянівка (Донецька область) знаходиться у 8 км від м. Мар’їнки та 10 км від м. Курахове. Колись це було велике село з каналізацією і водопроводом. Але все змінилося у 2014 році. На сьогоднішній день село знаходиться в жовтій зоні безпеки, а це значить, щоб дістатися до м. Курахове (Україна), треба пройти блок-пост. В селі проживає 2170 осіб, каналізації і водопроводу більше нема (правда вони зникли ще до початку війни 2014 р.). В інфраструктурі села є школа, декілька магазинів, пристойне кафе та, так звані, наливайки. Також є великий двоповерховий Будинок культури, де є концертна зала, бібліотека та гуртки: танцювальний, вокальний. В Будинку культури проводяться традиційні концерти на честь державних свят. Крім того в селі є й інші місця для проведення дозвілля – це парк навколо Будинку культури та спортивний майданчик, але вони знаходяться в занедбаному стані.

Як все починалось

У 2017 р. в Донецькій області розпочався проект «Гідна країна для гідних людей», який доречі діє і зараз, в рамках його було створено 112 молодіжних центрів по всій Донецькій області. В селі Максимільянівка вирішено було організувати молодіжний центр у приміщенні Будинку культури (розповсюджене рішення). Для реалізації його було виділене приміщення колишньої зали для дискотек, площею 160 кв м. За виділені кошти проведено капітальний ремонт приміщення, закуплено батареї та орг-техніку.

Під час творення МЦ, майбутній директор, Сергій Дерека, прийняв участь у проекті «Відкрита молодіжна робота» (реалізовано в рамках проекту «Зміцнення потенціалу громадянського суспільства для ненасильницької трансформації конфліктів» (Асоціація молодіжних центрів України та ГО «Мережа відповідальних» за підтримки Kurve Wustrow – Center for Training fnd Networking in Nonviolent Action (Німеччина)). Саме так він вперше почув про суть молодіжної роботи і почав її впроваджувати.

МЦ був відібраний до участі у проекті по обміну між трьома молодіжними центрами з Луганської та Донецької області. Саме під час візиту, восени 2018 року, двох інших молодіжних центрів, в стані напів-доробленого ремонту МЦ приймав перших гостей і зробив неформальне відкриття центру для молоді села: молоді люди різного віку грали в настільні ігри та спілкувались.


Молодіжний центр «Мексика» – діяльність

Офіційне відкриття молодіжного центру «Мексика» відбулося 28 грудня 2018 р.

Чому «Мексика»? Так жителі села скорочено називають свою Максимільянівку. На обговоренні з молоддю села, ще в процесі створення молодіжного центру, було обрано саме цю сленгову назву і її відстояли перед всіма чиновниками.

За рік існування молодіжний центр згуртував молодь. Наразі  центр має 15 постійних волонтерів і щотижня його відвідує близько 30 молодих людей.

Першою спільною акцією волонтерів МЦ була розчистка парку навколо Будинку культури. В МЦ є правила, яких дотримуються відвідувачі, а саме:

  • ніхто не приходить з алкоголем
  • сміття викидають у смітники (що не було характерно для молоді села раніше).

У МЦ є чіткий розклад роботи,  який щомісяця вивішується на сторінці центру у ФБ та у роздрукованому вигляді на дошці оголошень у Будинку культури. Наявність розкладу дуже важлива, оскільки це дає можливість молоді планувати свій час та обирати активність відповідно до своїх інтересів та можливостей.


У МЦ проводяться майстер-класи та навчання (ЗD-моделювання, веб-розробка та веб-дизайн), творчі майстер-класи для дітей, кінопокази, настільні ігри.

До новорічного свята 2020 р. волонтери МЦ створили костюми для вистави.

Організовуються тренінги з різної тематики, наприклад, зі здорового способу життя, медіаграмотності, критичного мислення, домедичної допомоги та ін. Тренінги проводяться як своїми силами, так і силами запрошених тренерів.

Також  члени МЦ їздять на обласні та всеукраїнські тренінги та інші заходи для розвитку власних компетенцій в молодіжній роботі.

Серед опитаних волонтерів , як мінімум 5 хочуть бути молодіжними працівниками.

Окрім того, МЦ тісно співпрацює зі школою. Представники МЦ проводять кіно-перегляди та їх обговорення безпосередньо у школі.

Також до МЦ «Мексика» приїздять посадовці, представники ОБСЄ та відомі особи, такі, наприклад, як Сергій Жадан.  

Проте молода людина може завжди прийти до МЦ, щоб просто посидіти.


У 2019 р. МЦ «Мексика» (в маленькому прикордонному селі) виступив співорганізатором трьох районних заходів, а саме:

НазваСпіворганізаториКількість учасників
Фестиваль згуртованості молодіжних центрів Маріїнського району

«Крок до мрії» (с.Новомихайлівка), «Вікторія» (м. Марїнка), «Надія» (м. Красногорівка), «380 Volt» (м. Курахове) Цивільно-військове співробітництво300
Районні військово-спортивні ігри та змагання

Військово-цивільне співробітництво, ОК «Схід», 28 омбр ім. Лицарів Зимового походу200
Свято боксуВійськово-цивільне співробітництво, Марїнська райдержадміністрація та Максимільянівська сільська рада100

Першим заходом районного рівня став «Фестиваль згуртованості молодіжних центрів Маріїнського району», який відбувся 18 липня 2019 р. Співорганізатори: молодіжні центри «Крок до мрії» (с. Новомихайлівка), «Вікторія» (м. Марїнка), «Надія» (м. Красногорівка), «380 Volt» (м. Курахове). Участь також прийняли представники молодіжних центрів м. Селідове, м. Гірник, с. Іванопілля та с. Ганівка. Ідея првести фестиваль належить директору МЦ «Віктрія», а формат заходу та мета – “Мексика”.

Мета фестивалю: поділитися досвідом залучення молоді в молодіжні центри, організувати захід власними силами в умовах обмеженого фінансування та налагодити більш тісну співпрацю між центрами.

Відділ культури та туризму Марїнського району надав транспорт для перевезення учасників з МЦ «Вікторія» та «Надія». 24 окрема мобілізована бригада імені короля Данила забезпечили фестиваль польовою кухнею та продуктами.

На Фестивалі були проведені майстер-класи з арт-терапії та гри «Мафія», представлена виставка робіт майстрів Марїнського району, відбулися квести, дискотека та перегляд художнього фільму «В метре друг от друга».

Фестиваль тривав один день з 15:00 до півночі, який змогли відвідати і представники області.

Цей фестиваль показав, що в невеликому селі теж можна проводити заходи районного масштабу, а також поклав початок успішному співробітництву МЦ «Мексика» з різними підрозділами військово-цивільного співробітництва.

12 жовтня 2019 р. були проведені Патріотичні ігри зі спортивними змаганнями за ініціативи військових цивільно-військового співробітництва с. Максиміліанівки, учасниками яких стали 200 осіб.

19 жовтня 2019 р. відбулися регіональні змагання з боксу «Свято боксу», як продовження святкування Дня захисника України.

Також, за сприяння цивільно-військового співробітництва, відвідувачі «Мексики» їздили на екскурсію на о. Хортицю. Для багатьох молодих людей це був перший виїзд за межі області, а для деяких і за межі села. Організація екскурсії саме на о. Хортиця була логічною, тому що в  МЦ «Мексика» діє історико-культурний клуб «Чайка». Тут щотижня збирається молодь села, яка цікавиться історією села та історією козацтва (15 осіб, віком від 15 до 18 років). Вони дивляться історичні фільми, обговорюють прочитані книжки, проводять дослідження (в т. ч. в архіві) і шукають козацькі корені села.

Вплив і значення МЦ для села

Молодіжна робота зазвичай вимірюється кількістю проведених заходів та кількістю залученої молоді. І коли постає питанння впливу та коофіцієнту корисної дії, то це важко показати. На мою думку, важливим і одним з найкращих варіантів ілюстрації позитивного впливу молодіжної роботи є історії молодих людей, з якими працювали молодіжні працівники, використовуючи основні підходи та цінності молодіжної роботи: для молоді, разом з молоддю та силами самої молоді. В МЦ «Мексика» саме так і працюють.

По-перше, молодих людей питають «Чого вони хочуть?».

По-друге, питають «що молоді люди можуть/хочуть/готові зробити для втілення своїх «хочу» в реальність?».

По-третє, допомагають молодим людям знайти найбільш реалістичний спосіб досягнення поставленої мети.

По-четверте, допомагають знайти ресурси для реалізації.

По-п’яте, не залишають на призволяще, а консультують/допомагають там, де треба – підтримують.

А на завершальному етапі спільно аналізують досягнення/прогалини і роблять висновки.

Що таке «Мексика» для молоді:

Історії

Дмитро. Молодіжний працівник та волонтер МЦ «Мексика».

Восени 2018 р. основною мрією Дмитра було виїхати з Максимілянівки, як тільки закінчить школу і, бажано, не повертатись. Тоді він був учнем старших класів, який багато часу проводив у себе вдома за компьютером (грав в ігри). В школі його вважали «проблемним» учнем без майбутнього. А потім він потрапив до молодіжного центру. Почав волонтерити. Зараз навчається в Курахово, але щовихідних (як мінімум) приїздить в село і працює молодіжним працівником в молодіжному центрі. Молодші хлопці тягнуться до нього і йому подобається бути їхнім наставником.

Восени 2019 р. Дмитро вже не збирається залишати село, а навпаки має багато планів та ідей, повязаних з життям села і говорить: «Я ж не знав, скільки всього тут треба робити. Поки все не змінимо, не поїду!».

Артем. 18 років. Волонтер МЦ «Мексика». Керівник і засновник історичного клубу «Чайка».

Артем зацікавився козацтвом, сам навчився впрвлятися із шаблею. Зараз навколо нього збираються молоді хлопці (з Максимільянівки та Курахово), яким цікава історична та козацька тематика. Артем активно навчається через неформальну освіту. Вони з хлопцями мають далекоглядні плани на організацію історичного фестивалю, хочуть реконструювати «Чайку» та спробувати сплавитись на ній по своїй річці Осикова (бо є свідчення, що там сплавлялись козаки). Саме завдяки можливості працювати в МЦ, він може реалізувати своє захоплення.

Нюанси:

МЦ «Мексика» насправді є молодіжним простором при Будинку культури, якщо говорити юридичною мовою. Тож вони не мають окремої юридичної особи та бюджету. В своїй діяльності мають відповідати вимогам закладу культури. А Будинок культури – це перш за все про гурткову роботу та організацію масових заходів для села.

Єдиним штатним співробітником є директор МЦ. Всі інші – волонтери.

Такий статус та підлеглість мають свої проблеми і значні недоліки в здійсненні молодіжної роботи та протиріччя у її сприйнятті керівництвом, що в свою чергу, викликає конфлікти та приносить проблеми обом сторонам.

Але навіть за таких умов, МЦ продовжує розвиватись. Зараз працюють над створенням сайту (самотужки) та планують ІІ Фестиваль згуртованості молодіжних центрів (вже обласного рівня).

В часи карантину, встановленого по всій країні, організували волонтерську службу. Волонтери шиють маски для медпрацівників та людей похилого віку, а також організовують доставку продуктів та вугілля літнім людям та представникам інших категорій, хто потребує допомоги та підтримки вцей час. При чому в цих процесах приймають участь не тільки волонтери МЦ, а й інші жителі села. Це не перша допомогова акція. До цього збирали кошти на новорічні подарунки для дітей з малозабезпечених сімей.

І якщо на початку 2019 р. на заклик поприбирати в парку прийшло 5 волонтерів  з села, то тепер в різних акціях і активностях збирається понад 30 людей. І на сьогодні люди готові вкладати свій час та гроші для допомоги односельцям та покращення життя в селі.